Godkjenningsordning for renholdsvirksomheter

Er det lovlig å kjøpe renholdstjenester fra virksomheter som står oppført med "søknad under behandling"?

Les svaret her

Vi har søkt om godkjenning gjennom Altinn.no, men kan ikke finne virksomheten vår i registeret? Hva gjør vi?

Les svaret her

Kan jeg jobbe som renholder før jeg har mottatt ID-kort?

Les svaret her

Jeg driver et renholdsfirma med seks ansatte. Må jeg søke om godkjenning og ID-kort, og hvordan gjør jeg det?

Les svaret her

  

Alle renholdsvirksomheter må godkjennes

Fra 1. september 2012 skal alle renholdsvirksomheter være godkjent av Arbeidstilsynet for å kunne drive lovlig. Alle virksomheter som tilbyr renholdstjenester må sende inn søknad om godkjenning. Dette er fastslått i forskrift som ble vedtatt av Arbeidsdepartementet 8. mai 2012. Forskriften slår også fast at det er forbudt å kjøpe renholdstjenester fra virksomheter som ikke er godkjent.

Godkjenningsordningen har også krav om at alle arbeidstakere i godkjente renholdsvirksomheter skal bære ID-kort på jobben. 

For å bli godkjent må virksomheten sende inn søknad og dokumentasjon til Arbeidstilsynet via nettstedet Altinn.

Alle godkjente renholdsvirksomheter er registrert i et sentralt register som er tilgjengelig på www.arbeidstilsynet.no. Der er det bli enkelt å finne ut om en renholdsvirksomhet er godkjent eller ikke. Virksomheter som har sin søknad om godkjenning under behandling vil også bli registrert i registeret.

Fra 1. september 2012 er det kun tillatt å kjøpe renholdstjenester fra virksomhet som er registrert i Arbeidstilsynets register. Virksomhetene blir registrert i registeret fra søknadstidspunktet med status «under behandling», frem til saken er ferdigbehandlet.  Arbeidstilsynet vil sanksjonere brudd på forskriftens bestemmelser fra 1.desember 2012.

Godkjente virksomheter skal innen 31. januar hvert år sende melding til Arbeidstilsynet som bekrefter at virksomheten fortsatt fyller kravene til godkjenning  av renholdsvirksomheten.   

Merk at Arbeidstilsynet har utsatt fristen for innsending av skjema for årlig melding for 2013 til 28. februar 2013.

Det er bare virksomheter som ble godkjent i 2012 (mottatt vedtak om godkjenning innen 31.12.12) som skal sende inn skjemaet.

Dessverre er elektronisk skjema for innsending av årlig melding på Altinn.no ennå ikke klart. Benytt derfor skjema for årlig melding (lenke i høyremargen).

Skjemaet sendes til Arbeidstislynet på epost post@arbeidstilsynet.no, eller til:

Arbeidstilsynet,

Postboks 4720 Sluppen

7468 Trondheim

Hvem skal søke om godkjenning?

Alle virksomheter som helt eller delvis tilbyr renholdstjenester i Norge skal søke om godkjenning. Det gjelder også de som leier ut personer som utfører renholdstjenester. Virksomheter som har ansatte renholdere som kun utfører renholdstjenester innad i egen virksomhet, trenger ikke å søke om godkjenning.

Kravet gjelder også for selvstendig næringsdrivende (ENK) som ikke har ansatte, eller som drives av enkeltpersoner eller ektefeller i fellesskap. Enkeltpersonforetak uten ansatte må derfor også sende inn søknad til Arbeidstilsynet om godkjenning.

Merk! De generelle dokumentasjonskravene  til godkjent bedriftshelsetjeneste, vernetjeneste, yrkesskadeforsikring, allmenngjøring av tariffavtaler samt kravet om å være registrert i AA-registeret gjelder ikke for enkeltperson uten ansatte. Det er derfor ikke nødvendig for enkeltpersonforetaket å legge ved slik dokumentasjon til søknaden. Innehaver av enkelpersonforetak fra land  (statsborger) utenfor EØS-området må, samme med søknaden, legge ved kopi av «oppholdstillatelse» og etikett i pass eller kopi av «oppholdskort».

Søknad om godkjenning

Fra 1. september 2012 skal renholdsvirksomheter søke Arbeidstilsynet om godkjenning. Søknad sendes inn via nettportalen www.altinn.no. Det vil være mulig å søke på norsk eller engelsk.

For å kunne søke om godkjenning må virksomhetene være registrert og ha et organisasjonsnummer registrert i enhetsregisteret. Primært skal det benyttes organisasjonsnummeret for juridiske personer. For enkeltpersonsforetak så benyttes organisasjonsnummer fra bedriftsarkivet.  (Virksomheter med underenheter og bedrifter skal kun sende søknad på juridisk person. Underenheter og bedrifter skal ikke sende egen søknad om godkjenning. Underliggende enheter og bedrifter vil automatisk også være omfattet av godkjenningen i tråd med hva som ligger registrert i enhetsregisteret)

Krav til godkjenning

Virksomheten må legge frem dokumentasjon på at de:

For utenlandske arbeidstakere fra land utenfor EØS-området skal virksomheten legge frem dokumentasjon på oppholdstillatelse som er gyldig for arbeidsforholdet.

Virksomheten må være registrert i følgende registre for å kunne bli godkjent:

  • Enhetsregisteret
  • Foretaksregisteret
  • Merverdiavgiftsregisteret
  • Arbeidstaker- og arbeidsgiverregisteret 

Virksomheten må ha oppfylt eventuell rapporteringsplikt til Sentralskattekontoret for utenlandssaker i henhold til likningsloven § 6-10.

Bemanningsforetak som driver utleie av arbeidstakere til renholdsoppdrag må være registrert i Arbeidstilsynets register over bemanningsforetak. 

Hvis det senere blir gjort endringer i kravene til godkjenning, vil godkjent virksomhet også ha plikt til å fylle de nye kravene. Arbeidstilsynet kan innhente dokumentasjon på at eventuelle nye vilkår er oppfylt. 

ID-kort

Alle virksomheter som tilbyr renholdstjenester er pålagt å utstyre sine arbeidstakere med ID-kort. Hensikten er å identifisere hvem man er og hvem man arbeider for. Det er arbeidsgiver som søker om ID-kort for sine ansatte. Kravet til ID-kort gjelder også de som driver alene (enkeltpersonforetak som ikke sysselsetter arbeidstaker).

Virksomhetene vil få melding fra Arbeidstilsynet om at de kan starte bestilling av ID-kort. ID-kort bestilles gjennom nettløsningen til Oberthur Technologies på www.renholdskort.no. Det er bare id-kort fra kortutsteder Oberthur Technologies som er gyldig som offentlig renholdskort.

Hva skjer når du har søkt?

Når du søker blir søknaden registrert, og når all nødvendig dokumentasjon fra virksomheten er på plass, legges informasjon om at virksomheten har søkt ut i Arbeidstilsynets register over godkjente renholdsvirksomheter på www.arbeidstilsynet.no. Der vil kjøpere av renholdstjenester kunne slå opp for å sjekke hvilke virksomheter som har søkt og hvilke som er godkjent. Du vil også få en kvittering på at du har søkt godkjenning. 

Mens søknaden om godkjenning er under behandling i Arbeidstilsynet vil virksomheten være oppført i registeret med status «under behandling». Virksomheten kan først bestille id-kort når den mottar brev om dette fra Arbeidstilsynet.

Når virksomheten er godkjent vil den bli oppført i registeret med status «godkjent».

Forbud mot kjøp fra ikke godkjente virksomheter

Fra 1. september 2012 er kjøp av renholdstjenester kun tillatt fra virksomhet som er registrert i arbeidstilsynets register. Dette gjelder likevel ikke for forbruker som kjøper renholdstjeneste til privat bruk.

Godkjenningsregister

Alle godkjente renholdsvirksomheter vil bli lagt inn i et sentralt register ført av Arbeidstilsynet. Dette registeret er offentlig, og vil danne grunnlag for lovlig innkjøp av renholdstjenester. (Register over godkjente renholdsvirksomheter)

Alle godkjente virksomheter må innen 31. januar hvert år sende inn «Årlig melding» som bekreftelse på at virksomheten fortsatt oppfyller kravene til godkjenning. Virksomheter som ikke sender inn «Årlig melding» kan miste godkjenningen og bli slettet fra godkjenningsregisteret. Godkjenningsregisteret finner du på våre nettsider fra dato 1. september 2012. 

Konsekvenser av brudd på forskriften

Arbeidstilsynet vil føre tilsyn med at bestemmelsene i forskriften følges. Dersom vilkårene for godkjenning ikke lenger er oppfylt kan Arbeidstilsynet tilbakekalle godkjenningen, og slette virksomheten fra registeret over godkjente virksomheter.

Brudd på forskriften kan medføre straffeansvar etter arbeidsmiljølovens kapittel 19. 

Kjøpere som blir klar over at renholdsvirksomheten de bruker ikke er registrert, bør umiddelbart kreve at virksomheten registrerer seg. Det anbefales at kjøpere av renholdstjenester i sine kontrakter har en formulering om krav til registrering, og hvilke konsekvenser unnlatt registrering kan ha. Arbeidstilsynet vil føre tilsyn med at bestemmelsene i forskriften følges. 




Se også

Last ned

Nettressurser